Adventní Wroclaw

 • Termín: 9.12.2023
 • Počet dní: 1 den
 • Číslo zájezdu: 2023301
 • Cena: 950 CZK
 • Doprava: Autobusová
 • Ubytování: bez ubytování
 • Strava: bez stravování
 • Dostupnost: Volná místa
 • Nezávazná poptávka Objednat

Oficiální název:                    Polská republika (Rzeczpospolita Polska)
Hlavní město:                       Warszawa
Rozloha:                               312.683 km2
Počet obyvatel:                    38 680 000
Oficiální jazyk:                      polština
Státní zřízení:                        republika
Hlavní náboženství:              římskokatolické - 95%, Pravoslavní - 1,4%, řečtí katolíci - 0,3%
Měna:                                     Zlotý (PLN)

Polská republika leží ve střední Evropě u pobřeží Baltského moře. Na západě sousedí s Německem,  na jihu s Českou republikou a Slovenskou republikou, na východě s Litvou, Běloruskem a Ukrajinou, na severu s Ruskem (Kaliningradská oblast). Povrch tvoří většinou nížiny a pahorkatiny, na jižních hranicích hory (pohoří Tatry- Rysy2 499 mn. m.).Jsou tu rozsáhlé jezerní plošiny (Pomořanská, Mazurská, Velkopolské pojezeří). Největší řeky jsou Odra a Visla, které se vlévají do Baltského moře. Podnebí přímořské až kontinentální. Průměrná teplota v lednu je-1°Caž-4°C, v červenci je průměrná teplota19°C, ale často bývají horké dny s teplotou nad30°C. Průměrné srážky v nížinách jsou 450-600 mm, v horách až1500 mm. rostlinný kryt tvoří lesy, pastviny a louky. Jedná se o surovinově bohatý stát s hospodářstvím, které od počátku 90. let 20. století prošlo transformací na tržní hospodářství. Je zde rozvinutá dopravní síť. K turistickým atrakcím patří např. historický Krakov, přístavní Gdańsk, metropole Dolního Slezska Wroclaw, monumentální hrad Malbork nebo tatranské letovisko Zakopane.

Wroclaw

Wrocław leží na soutoku Odry a Oławy, Bystrzycy, Ślęzy a Widawy v jihozápadním Polsku. Nachází se zhruba 60 km od českých hranic a cca 350 km od hlavního města Polska Varšavy.

Wrocław má s naší zemí více společného než si sami uvědomujeme. Město nese název po svém údajném zakladateli, českém králi Vratislavu I (Vratislav je i český název města). Dodnes je ve znaku Wrocławi zachován český lev. V 16.století byla Wrocław nejdůležitějším obchodním městem zemí Koruny české. Od středověku město obývali i Němci. V 18.století bylo město připojeno k Prusku a v 19. století se stalo jedním z nejvýznamnějších měst v Německu, jehož součástí bylo pod názvem Breslau až do roku 1945. Za 2.světové války bylo velmi poničeno. V současnosti je ale historické centrum obnoveno a může se pochlubit nejkrásnější radnicí v Polsku, budovou staré univerzity z 18. století nebo ostrovem klášterů, tzv. Ostrówem Tumskim. Wroclaw je v současnosti 4. největším městem v Polsku. V roce 2012 se zde konalo mistrovstí Evropy ve fotbale a v roce 2016 bude město po celý rok pořádat spoustu kulturních akcí díky titulu Evropské hlavní město kultury 2016.

Ve Wrocławi se narodila velká spousta významných osobností, např. Jan Jesenius, lékař, který provedl první pitvu nebo Wanda Rutkiewicz, jedna z nejvýznamnějším žen-horolezkyň historie.

Hlavní pozoruhodnosti města:

Rynek - jedno z největších středověkých náměstí Evropy s radnicí a měšťanskými domy

Ratusz (Radnice) - jedna z nejkrásnějších radnic v celém Polsku, která se stavěla od 13. do 16. století. V podzemí radnice se nalézá tzv. Piwnica Świdnicka, nejstarší polská hospoda fungující již od roku 1275. V radnici se nachází také „galerie“ s bustami slavných osobností spojených s městem

Unywersytet Wrocławski (Univerzita) - pohledné sídlo wroclawské univerzity leží na nábřeží řeky Odry. Škola vznikla v roce 1702 a v současnosti na ní studuje přes 30 000 studentů. 

Panorama Racławicka - po druhé světové válce do Wrocławi přišlo spousta Poláků ze Lvova, který připadl Sovětskému svazu. S sebou si přinesli obří plátno zobrazující bitvu v roce 1794, kdy Poláci porazili Rusy. Má 120 metrů na délku a je 15 metrů vysoké.

Tumský ostrov - nejstarší část města ležící uprostřed Odry. Stálo zde původní slovanské hradiště. V současnosti tady lze vidět wroclawskou katedrálu a několik kostelů.

Výstaviště - Wrocław se pyšní tzv. Halou století, monumentální budovou výstaviště z let 1910-1913, jejímž autorem je Max Berg. Od roku 2006 je jako výjimečná památka moderná architektury na seznamu UNESCO.  

 • prohlídka historického města na řece Odře v době adventních trhů
 • Předpokládaný odjezd:  05.30 hod - Hradec Králové, 06.00 hod - Týniště n. Orl., 06.30 hod - Rychnov n. Kn.

  Předpokládaný návrat: ca mezi 22.00 - 24.00 hod                               

Cena zahrnuje:

 • dopravu lux autobusem
 • průvodce CK
 • cestovní pojištění včetně rizika  COVID -19

Týniště nad Orlicí, Hradec Králové (případně dále na trase)

Nezávazná poptávka - Adventní Wroclaw


?

Rychlý kontakt

777 221 998

777 300 290

info@alpintour.cz

Více kontaktů

Již 34. sezóna1991 - 2024