Mexiko - Guatemala- Belize

 • Termín: listopad
 • Počet dní: 19 dní
 • Cena: od 65 000 CZK
 • Doprava: Letecká
 • Ubytování: Hotel
 • Strava: snídaně
 • Dostupnost: Volná místa
 • Nezávazná poptávka Objednat

MEXIKO

Největší země středí Ameriky s pouštěmi a obřími kaktusy, tropickými pralesy exotickou faunou, pětitisícovými vulkány, pyramidami, paláci a chrámy starých Mayů, Olméků, Aztéků, bílými plážemi a největší metropolí světa Mexiko City..

San Cristobal de las Casas - překrásné koloniální město, tržiště řemeslných výrobků, stát Chiapas, možnost výletu do Chamuly se známý kostelem

Sumidero - 800 m hluboký kaňon, několik jeskyní, krokodýli, vodní ptáci

Aqua Azul - množství třpytící se vody padá do tyrkysových jezírek obklopených džunglí, možnost koupání

Misol - Há - 35 m vysoký vodopád, který je obklopen bujnou tropickou vegetací

Palenque - v husté zelené džungli ukryté ruiny původního Mayského města, okolní prales je domovem tukanů, ocelotů a opic - vřešťanů

Campeche - patří na seznam UNESCO, koloniální město na břehu Mexického zálivu

Tulúm - nádherné scenérie mayských ruin a průzračného moře v pozadí

Chichén Itzá - nejslavnější a nejlépe zrekontruované mayské naleziště na poloostrově Yucatán naplní úctou i toho nejvybíravějšího náštěvníka památek

Isla Holbox - domorodý ostrov s klidnými vodami, nekonečnými plážemi, množstvím lastur a hejny červených plameňáků

Isla Mujeres - "ostrov žen" - fakultativně - oblíbené pláže na opalování, možnost potápění a šnorchlování, tyrkysově modrá voda, želví farma

Cancún - turistické letovisko, nádherné pláže karibiku, relaxace, koupání, šnorchlování

 

GUATEMALA

Země indiánů, kávových plantáží a kouřících sopek skrývající mnoho tajemství o mayské kultuře

Jezero Atitlán - sopečné jezero ohraničené třemi sopkami a množstvím typických mayských vesniček, možnost výstupu na sopku San Pedro

Antigua Guatemala - velice romantické a zcela negautemalské město obklopené třemi sopkami, bývalé hlavní město

Tikal - mayské chrámy, tyčící se na nekonečnou džunglí, najdeme zde i nejvyšší chrám světa Mayů, který sahá do výšky 70 m

BELIZE

Malá tropická země na břehu Karibiku, ležící na vápencové tabuli Yucatánu, lemovaná velmi členitým pobřežím a především dlouhým řetězcem korálových útesů, tvořící jedinečnou bariéru srovnatelnou pouze s tou australskou

Belize City - bývalé hlavní město, směsice kreolského, černošského a mayského obyvatelstva

Lamanai - lodí k tajemným pyramidám ukrytým v pralese

 

HONDURAS

Copán - jednodenní výlet s návštěvou archeologického naleziště

 

 

 

Mexiko

Hlavní město                            Ciudad de México

Rozloha                                    1 964 375 km²

Počet obyvatel                          112 322 757

Hustota osídlení                        54,3 obyv./km²

Nejvyšší bod                             Citlaltépetl (5636 mnm)

Jazyk                                        španělština

Státní zřízení                            federativní prezidentská republika

Hlava státu                               prezident Enrique Peña Nieto

Největší města                          Ciudad de México (9 mil.), Ecatepec (1,7 mil.), Guadalajara (1,6 mil.), Puebla (1,5 mil.), León (1,4 mil.)

Průměrný věk dožití                 75 let

Telefonní předvolba                 +52

Vstup do země

Občané ČR předkládají při vstupu na území Mexika platný cestovní pas a vyplněnou hraniční průvodku FMT rozdávanou v letadle nebo na hraničním přechodu. Druhý díl průvodky je nutno uschovat a odevzdat při opuštění země. Při vstupu do země je nezbytné získat do cestovního dokladu razítko migračního úřadu. Bez něj je opuštění země problematické a je požadována pokuta.

V souladu s mexickými migračními předpisy mají hraniční orgány právo kontrolovat způsob zabezpečení cesty resp. odjezdu ze země. Proto se při cestách do Mexika doporučuje disponovat zpáteční letenkou/jízdenkou nebo možností doložit dostatečné finanční zabezpečení k nákupu zpáteční letenky či jízdenky.

Historie

V předkolumbovském období se na území dnešního středního a jižního Mexika rozvíjely mezoamerické civilizace. Po příchodu Evropanů do „Nového světa“ dobyl mezi roky 1519 a 1521 conquistador Hernán Cortés Aztéckou říši, záhy poté obrátili Španělé pozornost na ostatní indiánské státy v oblasti, přičemž poslední dobyli roku 1697. V roce 1535 založili Španělé svoji kolonii Nové Španělsko s hlavním městem Ciudad de México na místě hlavního aztéckého města Tenochtitlán přímo na území vysušeného jezera. V první třetině 19. století sice získalo Mexiko nezávislost na Španělsku, ale po prohrané Mexicko-americké válce (1846-1848) ztratilo Mexiko rozsáhlé území na severu státu (Horní Kalifornie a další příhraniční oblasti). Vlády nad zemí se také na čas zmocnili Francouzi (1864-1867). Zakladatelem moderního mexického státu je Benito Juárez, první prezident v Americe indiánského původu. Díky objevu ropy v Mexickém zálivu je životní úroveň v zemi relativně vyšší, než v ostatních latinskoamerických zemích. Mexiko má činné sopky a je ohrožováno zemětřeseními. Roku 1985 jedno takové napáchalo velké škody v hlavním městě.

Během Mexické revoluce se v chudých částech Mexika (především Chiapasu) zformovalo hnutí EZLN, vedené Emilianem Zapatou, které nakonec vytvořilo na jihu země vlastní autonomní oblast a dodnes je v konfliktu s mexickou vládou.

Geografie

Celková délka mexického pobřeží je 9219 km. Na západě je to tichomořské pobřeží, na východě atlantské pobřeží, část východního pobřeží oblévá Mexický záliv a část Karibské moře. Na jihu se při pobřeží táhne úzký Středoamerický příkop dosahující hloubek přes 6000 m. Po Brazílii a Argentině je Mexiko třetí největší zemí Latinské Ameriky.

Mexické území se horopisně z největší části přimyká k severoamerické kordillerské soustavě. Mexická vysočina je při obou oceánech ohraničena horskými pásmy pohoří Sierra Madre Oriental a Sierra Madre Occidental. Na jihu se mexická vysočina nazývá Anahuácká vysočina a zvedá se do výše 2000 m. Nejdůležitější částí jsou dvě kotliny, v nichž je velká koncentrace obyvatelstva – Mexické a Tolucké údolí. Obě jsou velmi úrodné.

Na jihu Mexické vysočiny vystupuje významné pásmo s několika menšími pohořími, která tvoří jihomexické vulkanické pásmo Cordillera Neovolcánica. Nejvyššími horami jsou: Pico de Orizaba (nebo též Citlaltépetl) (5636 m), Popocatépetl (5452 m), Iztaccíhuatl (5280 m) a Colima (4340 m). Tato část území bývá postihována zemětřeseními tektonického původu. I sopky se často projevují.

Obyvatelstvo

Poměr venkovského a městského obyvatelstva činí 30 : 70. Mesticové, tedy míšenci Indiánů a bělochů, jsou zastoupeni 60 %, indiáni 30 % a běloši (potomci Španělů zvaní kreolové) 9 %. Z Indiánů je nejvíce: Aztéků, Mayů a Zapoteců. Nejméně: Ixcateců a Kiliwaů, kteří jsou na pokraji vymření. Je zde 89 % římských katolíků a 6 % protestantů.

Do země přicházejí lidé především z Guatemaly a Hondurasu, především za prací a lepšími životními podmínkami. Mexičané a vůbec obyvatelé celé Latinské Ameriky v poslední době mohutně migrují do USA.

Lidové slavnosti

Mezi běžné lidové slavnosti patří býčí a kohoutí zápasy, ale i udržení se na nezkrocených koních tzv. charros. Dále převažují různé indiánské a křesťanské slavnosti. Mexičané rádi oslavují. Oslava se nazývá fiesta. Sejde se nejméně dvacet lidí, příbuzných, přátel nebo známých. Vzhledem k počtu lidí se fiesty odehrávají často venku, na dvorku nebo v zahradě domu, večer pak při světle lampionů. Pro děti je připravena piňata, keramická nádoba obalená staniolem, barevným papírem a papírovými třásněmi. Uvnitř jsou bonbóny, drobné ovoce, ořechy, malé hračky a papírové vločky. Piñata visí na dlouhém provazu a dva z účastníků oslavy tahají za konce provazu tak, aby piňata byla na dosah, ale ve stálém pohybu. Děti, dostanou hůl a jejich cílem je nádobu zasáhnou. Všichni přítomní sledují s povyražením marné i úspěšné pokusy a bouřlivě povzbuzují tradičním popěvkem. Když přijdou na řadu dospělí, musí mít převázané oči a jejich snaha zasáhnout piňatu je doprovázena všeobecným veselím. K fiestě patří hodně hudby a samozřejmě tanec.

Je-li fiesta oslavou v kruhu příbuzných, pak feria bývá výroční slavností, která zasahuje celé město a okolí. Je to vlastně výroční trh a výstava té výrobní činnosti, která v dané oblasti převažuje. Takže v městě Taxco, známém výrobou stříbrných předmětů, se koná feria stříbra. Jinde je feria výrobků z kůže, jinde feria květin. Můžete navštívit dílny zručných řemeslníků a pozorovat jejich práci. Večer na náměstí vystupují hudebníci a tanečníci. Zvuky mariachis, lidové písně a temperamentní děj na pódiu rozehřeje postávající diváky, kteří podupávají a přizvukují do taktu.

V poledních hodinách začíná být velké vedro, které se odpoledne stává úmorným. A tak Mexičané, podobně jako Španělé a obyvatelé Latinské Ameriky tráví siestu. Siesta vznikla již v době těžkých ručních prací na polích nebo stavbách, protože práce pod žhavým sluncem je velmi vyčerpávající. A tak odpolední spánek a odpočinek, tedy siesta, není znakem lenosti nebo přejedení, ale téměř nevyhnutelností

Cena zahrnuje

 • leteckou dopravu do Mexika a zpět
 • letištní a bezpečnostní taxy
 • palivové příplatky
 • místní dopravu klimatizovanými  minibusy nebo autokarem (dle velikosti skupiny)
 • ubytování v hotelech se snídaní
 • vstupy do národních parků
 • informační schůzku před odletem
 • organizátora CK
 • pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje

 • ostatní stravování
 • fakultativní služby
 • cestovní pojištění (lze sjednat fakultativně u naší CK)

 Slevy

 • maximální sleva na tento zájezd je 1 000,- CZK/osoba.

Rezervujte včas místa na tuto expedici, počet míst je omezen!!!

na základě Vašich nezávazných rezervací a počtu zájemců bude rozhodnuto o konání expedice a určen termín informační schůzky !

V případě konání expedice bude konečný termín zájezdu stanoven nejpozději do konce září 2017.

Nezávazná poptávka - Mexiko - Guatemala- Belize


?
Již 33. sezóna1991 - 2022