Lyžování v Rakousku a Švýcarsku

 

 

Informace o zemi

Rakousko

Rakousko

Rakousko je zemí, jejíž kultura je velmi blízká České republice. Naše společná historie se dodnes projevuje v architektuře historických budov či například v podobných jídlech národních kuchyní. Rakousko se řadí k ideálním místům pro strávení aktivní dovolené. V zimě můžete na lyžích sjíždět tisíce kilometrů zasněžených alpských strání, v létě se toulat po malebných horách či projíždět na kole zelenými údolími. Podhorská jezera lákají ke koupání či vodním sportům.

Země se dělí do 9ti spolkových zemí, z nichž každá nabízí něco trošku jiného.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

Řidiči musí být vybaveni ztv. Zelenou kartou.

Pro dovoz a vývoz valut nejsou stanovena žádná omezení. Občanům EU se doporučuje být finančně vybaven v závislosti na délce a charakteru pobytu. Výše finančních prostředků není pevně stanovena.

 

Velvyslanectví České republiky v Rakousku

Penzingerstrasse 11-13, A-1140 Wien

Telefon: +43 189958-0

Nouzová linka: +43 676 84964618

Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí – pátek 8.30-10.30

 Honorární konzuláty ČR v Rakousku jsou v Wattensu, Salcburku, Linci, Klagenfurtu a Grazu

ŠVÝCARSKO

Všeobecné informace

Hlavní město

Bern

Rozloha

41 285 km2

Počet obyvatel

8 000   000

Nejvyšší bod

Dufourspitze   (4 634 mnm)

Měna

Švýcarský   frank

Hlava státu

Každý rok   je volen nový president ze Spolkové rady, v r.2012 je prezidentkou Eveline Widmer-Schlumpf

Jazyk

Němčina,   francouzština, italština, rétorománština

Telefonní předvolba

+ 41

 

 

Zahraniční úřady České republiky

Velvyslanectví České republiky ve Švýcarsku

Muristrasse 53 (vchod z Burgenzielweg), 3006 Bern

Telefon: +41 31 3504070

Nouzová linka: +41 796413300

Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí – pátek 10.00-12.00

Honorární konzuláty ČR ve Švýcarsku jsou v Luganu, Curychu a Basileji

Celní a devízové předpisy

Bezcelně je povoleno dovézt předměty osobní potřeby (v přiměřeném množství), např. oblečení, toaletní a sportovní potřeby, foto- a videopřístroje apod., potraviny a nealkoholické nápoje v množství, které odpovídá potřebě na 1 den.

U alkoholických nápojů (platí pouze pro cestující od 17 let) je povoleno dovézt 2 litry lihovin do 15 stupňů, 1 litr lihovin nad 15 stupňů, 200 cigaret nebo 50 ks cigár či 250 g tabáku. Dále lze dovézt dárky v ceně do 300 CHF (kumulace pro více osob není možná), s výjimkou alkoholických a tabákových výrobků, masa, masných a mléčných výrobků, tuků a olejů nad uvedené množství.

Úplný seznam a aktuální zákazy dovozů potravin z důvodu nákazy je možno získat u švýcarského Spolkového veterinárního úřadu v Bernu, tel. 004131-3238524, fax 004131-3238522, www.bvet.admin.ch.

Odhalený dovoz i průvoz nadměrného množství potravin, včetně konzerv a masových výrobků, švýcarské celnice pokutují a zboží zabavují. Dovoz čistého lihu je zakázán.

Více informací zde

Doklady

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Švýcarska na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

Řidiči motorových vozidel potřebují platný řidičský průkaz ČR, platné osvědčení o technické způsobilosti vozidla (tzv. malý technický průkaz) a doklad o mezinárodním pojištění zákonné odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (tzv. zelená karta).

Pro použití dálniční sítě je nutno zakoupit odpovídající nálepku (Vignette), opravňující k používání dálnic po celém Švýcarsku (platí od 1.12. roku předchozího do 31.1. roku následujícího, pro který byla zakoupena). Je možno ji zakoupit na hraničních přechodech, poštách, u čerpacích stanic a v autoopravovnách.

Cyklisté musí mít pro provoz svého jízdního kola ve Švýcarsku uzavřenu se Švýcarským sdružením silničních dopravních úřadů zákonnou pojistku o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem svého jízdního kola (tuto pojistku lze uzavřít na každém poštovním úřadě, příp. u prodejců sportovních potřeb ve Švýcarsku zakoupením a vylepením příslušné etikety za kalendářní rok na kole).

Důležitá telefonní čísla:
144                  záchranná služba - sanitka
1414                záchranná služba Rega (vrtulník)

1415                záchranná služba - Air Glaciers

117                  policie

163                  sjízdnost silnic

187                  lavinové nebezpečí

118                  požárníci 
140                  autoopravy - pomoc na silnicích (nepřetržitě)

Zdravotní péče

Od 1.4.2006 mají turisté po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění nárok na nutné bezplatné ošetření stejně jako v ostatních státech EU. Ošetření je však často nutno zaplatit přímo a poté jeho náhradu vymáhat u své zdravotní pojišťovny v ČR. Přesto se však doporučuje, aby turisté uzavřeli před cestou cestovní zdravotní pojištění pro případ vzniku dalších léčebných výloh (lyžaři, vysokohorští turisté, nutný převoz do ČR ...)

Silvretta Arena
Nadmořská výška:1400 m - 2864 m

Nemůžete se rozhodnout jestli vyrazit do Rakouska nebo do Švýcarska? Nabízíme Vám lyžování v areálu ...

Rychlý kontakt

777 221 998

777 300 290

info@alpintour.cz

Více kontaktů

Cestovní pojištění
na sezónu 2022/23

Slevový systém
ZIMA 2022/23Již 33. sezóna1991 - 2022