Činné sopky, ledovce, vodopády, gejzíry, fjordy, lávová pole, koupání v termálních pramenech, vroucí bahno, ale i drsné a neobydlené vnitrozemí, volnost a svoboda, to je jen stručný výčet zajímavostí a přírodních krás, které nabízí tato čarokrásná země a které nikde jinde nenajdeme.
Program
1. den - odjezd do dánského přístavu Hirtshals
2.- 3. den - plavba trajektem se zastávkou a krátkou prohlídkou Faerských ostrovů
Faerské ostrovy - (Ovčí ostrovy patřící Dánsku) - bizarní nezalesněné kopce vulkanického původu
s hluboce zaříznutými fjordy , Tórshavn - přístav a hlavní město
4. den - připlutí na Island a přesun na sever ostrova
Seydisfjördur - přírodní přístav, který zajišťuje námořní spojení Islandu s okolním světem
Egilsstadir - město na břehu ledovcové řeky Lagarfljót, významná křižovatka cest z jihu na sever
5. den - návštěva vodopádu a pozorování velryb
Godafoss - „ božský“ vodopád a jeden z nejkrásnějších
Húsavík - malebný přístav s námořní atmosférou, kde lze fakultativně navštívit a sledovat velrybí safari
6. - 7. den - zajímavosti oblasti jezera Mývatn a sopky Krafla
Mývatn (Komáří jezero) - rozloha 37 km2, páté největší jezero ostrova obklopené pseudokrátery a velkou rezervací vodních ptáků, možnost koupání ve venkovním termálním koupališti
Krafla - geotermální elektrárna a centrální vulkán o průměru 20 km, z jehož mohutné magmatické komory se trhlinami, které vznikají v důsledku pohybu kontinentální desky,dostává na povrch stále čerstvá láva.
Námafjall - velké množství solfatarů, bublajících bahenních sopek a ostatních sopečných jevů
Dimmuborgir (Černé hrady) - útvary na břehu jezera, které byly utvořeny struskovitými tělesy v tekoucí lávě.
8. den - nejvodnatější vodopády a přesun na jih ostrova
Jökulsárgljúfur - národní park s kaňonem na řece Jökulsá á fjölum.
Dettifoss - nejmohutnější vodopád Evropy, 100 m široký a 45 m vysoký
9. den - islandské fjordy, farmy, ledovce, jezera
Berufjördur - kouzelný ledovec, Lón - zátoka s velkými hejny labutí
Stafafell - farma s okolními ryolitovými horami.
Vatnajökull - největší evropský ledovec o rozloze 8 400 km2 s velkým množstvím splazů a činnými sopkami (Grímsvótn 1 719 m)
Jökulsárlón - ledovcové jezero 240 m hluboké, po hladině plují ledové kry bizarních tvarů oddělené od čela ledovce, fakultativně možnost projížďky obojživelným člunem (skvělý zážitek)
10. den – možnost turistiky
Skaftafell - národní park na ploše 1 600 km2 zahrnuje i část největšího islandského ledovce Vatnajökull a nejvyšší horu Islandu - Hvannadalsnúkur (2 119 m)
11. den - jižní pobřeží
Dyrhórlaey - známý kamenný tunel a mořské útesy, nejjižnější místo Islandu u města Vík, kolonie mořských ptáků, černé sopečné pláže
Hekla - 1 491 m n.m., nejznámější sopka Islandu, v zaznamenané historii 20x vybuchla, poslední erupce byla zaznamenána v roce 1991.
Skógafoss - jeden z nejznámějších vodopádů, vysoký asi 60 m
Eyjafjöll - sopka, která 21. března 2010 svou erupcí a následným sopečným popelem ochromila na několik týdnů leteckou dopravu v Evropě
12. den - Zlatý trojúhelnik:
Thingvellir - přírodovědecká a historická lokalita velkého významu,největší tektonická puklina západního Islandu. V roce 930 zde byl založen Althing - nejstarší parlament na světě a v roce 1944 zde byl Island vyhlášen nezávislou republikou
Gullfoss (Zlatý vodopád) - nádherný dvoustupňový vodopád ležící na soukromém pozemku místního farmáře
Geysir, Strokkur - každých 10 minut zde vystřikuje do výšky 15 metrový gejzír, od názvu odvozují své jméno i ostatní gejzíry světa
Skálholt - v letech 1056 -1796 biskupské sídlo, dnes nový kostel
13. den - prohlídka islandské metropole, pozdě večer odlet
Reykjavík - prohlídka hlavního města s mnoha zajímavostmi: Katedrála - největší protestantský kostel, univerzita, Laugavegur (Prádelní ulice), Vila Höfdi - místo památného setkání R. Reagana a M.Gorbačova v roce 1986, Prezidentský palác, Parlament - nenápadná budova, na jejímž průčelí zůstal znak dánského království. Modrá laguna - světově proslulé pastelově modré jezero zahalené oblaky horké páry
..kombinace atraktivní plavby Atlantikem přes Faerské ostrovy na island a rychlý letecký návrat zpět...
Islandu se přezdívá ostrov přírodních divů, ledu a kouře. Tato jedinečná země nabízí tolik atraktivních a od jiných míst světa odlišných míst, že ji bezpochyby stojí za to poznat ... na Islandu spatříte činné sopky, ledovce, vodopády, gejzíry, fjordy, lávová pole, bublající vroucí bahenní sopky, vykoupete se v termálních pramenech a vychutnáte si pocit volnosti a svobody díky řídkému osídlení.
Hlavní město Reykjavík
Rozloha 103 125 km²
Počet obyvatel 317630
Hustota osídlení 3,1 obyv./km²
Nejvyšší bod Hvannadalshnjúkur (2110 mnm)
Jazyk islandština
Státní zřízení parlamentní republika
Hlava státu president Ólafur Ragnar Grímsson
Největší města Reykjavík, Hvalsfjördur, Kópavogur, Akureyri
HDP na osobu 54 858 USD
Průměrný věk dožití 83,4 let
Telefonní předvolba +354
Island, země ohně a ledu, je nesmírně zajímavou zemí, která leží na půli cesty mezi Evropou a Amerikou. Geograficky se přičleňuje k Evropě, kulturně a jazykově má nejblíže ke skandinávským zemím, zejména k Norsku. Island má celkově velmi malý počet obyvatel, z nichž více než třetina žije v oblasti Reykjavíku. Je fascinující, v jak náročných podmínkách dokázali Islanďané přežít a vytvořit velmi prosperující a bohatou zemi. Díky své unikátní přírodě a nízké hustotě zalidnění uchvátí Island každého návštěvníka, který při cestě touto krásnou zemí získává pocit, že se pohybuje ryzí divočinou. Islanďané se svoji přírodu naučili využívat velmi účelně, ale zároveň velmi šetrně. Téměř 100% energetické produkce pochází z přírodních zdrojů. Popularita Islandu jako turistické destinace rok od roku roste. A není divu, protože každý, kdo Island navštíví, si odsud odváží vzpomínky na harmonickou a přesto nespoutanou zemi, na zemi ohně a ledu, sopek a ledovců.
Geografie
Island se nachází na rozhraní 2 litosférických desek, díky čemuž je zemí s velkou sopečnou činností. Ostrov jako takový má sopečný původ a vulkanická aktivita ho i nadále formuje. Součástí Islandu je i ostrůvek Surtsey, který se vynořil z oceánu až v roce 1964. V současné době se na Islandu eviduje okolo 30 aktivních sopek, z nichž mezi nejaktivnější patří Hekla a Krafla a Grímsvötn. V poslední době se projevila například sopka Eyjafjallajökull. Na Islandu se nachází 2.největší kontinentální ledovec Evropy, Vatnajökull, s rozlohou zaujímající zhruba 8% rozlohy ostrova. K nejdivočejším řekám se řadí Jökulsá a Fjöllum. Nejvyšší horou Islandu je Hvannadalshnjúkur, jehož vrcholek vystupuje z ledovce Vatnajökull
Klima
Rčení „jestli se ti nelíbí počasí teď, počkej pár minut” vystihuje Island z pohledu klimatu a počasí. To je zde velmi různorodé a neustále se mění. Počasí v jednotlivých oblastech ostrova se výrazně liší. Na severu Akureyri bývají velko rozdíly mezi létem a zimou. V centrální části ostrova panuje velmi nehostinné klima a zima zde trvá velmi dlouho. V Reykjavíku poměrně hodně prší a počasí je kvůli moři sychravější. Zajímavý je markantní rozdíl v chování národa v létě a v zimě. Islanďané si užívají dlouhé letní dny, kdy se stále něco děje a život se přesouvá ven. V zimě naopak nastává období klidu a setkávání přátel a rodiny.
Ekonomika
Island nedisponuje výraznými zásobami nerostných surovin. Je ale naprosto soběstačný v produkci elektrické energie a tepla. 5 geotermálních elektráren zajišťuje 26% produkce elektřiny, 73,9% připadá na vodní elektrárny. Nejvýznamnější odvětví ekonomiky tvoří námořní rybolov. Průmysl se soustředí na zpracování ryb a produkci rybích konzerv, na východě země se nachází hliníkárna, existuje též textilní výroba. 75% islandského vývozu tvoří ryby, rybolov zaměstnává 12% obyvatel. Zemědělství se orientuje na živočišnou výrobu, zejména ovce, kterých je na Islandu více než lidí, cca 450 000.
Termín návratu bude upřesněn podle letových řádů...
Rezervujte si včas místa na tuto expedici. Termín schůzky bude upřesněn a zájemci budou pozváni.
Nyní uvedené ceny a termíny jsou pouze orientační a jsou kalkulovány k 30.08.2019!
V případě výrazných změn kurzu CZK (viz všeobecné smluvní podmínky pro účast na zájezdech - bod 4/cena zájezdu), může dojít k úpravám ceny zájezdu.
Některé orientační ceny možných vstupů nebo fakultativních výletů:
Mývatn - koupání v termálním koupališti: cca 20 EUR
Jökulsárlón - projížďka obojživelným vozidlem: cca 20 EUR
Velrybí safari: cca 50-55 EUR
Modrá Laguna: cca 20 EUR
Na další drobné vstupy a výdaje, suvenýry, pohlednice, známky, dokoupení základních potravin atd. cca 50-100 EUR.
Výměnu EUR či USD na islandské koruny (ISK) je možno provést až na Islandu!
Na Islandu lze téměř všude platit kreditními kartami (VISA, MASTERCARD) a fungují bankomaty!
Vzhledem k poloze Islandu na severu Evropy doporučujeme vzít s sebou kromě běžného letního oblečení také kompletní teplé oblečení proti zimě, větru a dešti (svetr nebo flísová bunda, větrovka, nepromokavá bunda nebo pláštěnka, čepice, rukavice) také pohodlné a pevné turistické boty (nejlépe pohorky, často se budeme pohybovat po lávových polích). Počasí na Islandu může být proměnlivé a každou chvíli bude nutno volit jiné oblečení.
Doporučujeme kufr (případně cestovní tašku), který se v letadle předá do zavazadlového prostoru (maximální váha zavazadla 23 kg). Jako další příruční zavazadlo doporučujeme tašku nebo batůžek, který si vezmete s sebou do letadla (rozměry max. 55x40x20cm a váha max. 6kg bez laptopu, 8 kg s laptopem).
V ceně zájezdu je snídaně. Ve většině ubytování jsou k dispozici kuchyňky pro možnost přípravy jídla z vlastních zásob. Základní nádobí (malý ešus, hrníček, lžíci...) si vezměte raději s sebou. Pro přípravu jednoduchých jídel si vezměte trvanlivé a kalorické potraviny, váhově i objemově lehké (polévky v sáčku, těstoviny, malé konzervy, sušenky). Budete-li si brát např. rychlovarnou konvici nebo ponorný vařič, zásuvky jsou obdobné jako u nás.
Položka |
Cena v ISK |
Skyr (místní jogurt) 200ml |
150 - 200 |
Toastový chléb |
200 - 400 |
Pivo 0,33 l plechovka |
300 - 400 |
Pivo 0,5 l v hospodě |
700 - 900 |
1/4 l mléka |
80 |
Máslo 250 g |
250 |
Salám |
450 |
Šunka - plátky balení |
200 |
Sýr gouda - plátky |
1 550 - 1 750 |
Coca-cola 0,33 l plechovka supermarket |
100 |
Coca-cola 0,5 l láhev občerstvení |
220 |
Víno láhev 0,7 l ve státním obchodě s alkoholem |
1 550 - 2 400 |
Brennivín (místní kořalka) 0,7 l ve státním obchodě s alkoholem |
4 600 |
Sušené ryby 100g |
500 |
Pohled |
100 - 150 |
Známka do ČR |
175 |
Fotografické knihy |
1 500 - 20 000 |
Bavlněná trika s potiskem |
1000 - 4000 |
Pletené svetry |
10000 - 20 000 |
Alkoholické nápoje a tabákové výrobky
Existují přísné kontroly dovozu alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Na osobu starší 18 let je dovoleno dovézt následující (4 možnosti):
(pozn. Lihovinou se rozumí cokoliv nad 22% alkoholu)
Jídlo
Je povolen dovoz 3kg potravin v ceně nepřesahující 18 500 ISK (cca 3200 CZK). Zákaz dovozu vajec, masa, mléka a mléčných výrobků včetně sýrů! Je možné dovézt pouze kompletně uvařené a uzavřené maso (konzervy). Vše zpracované jinak, tzn.uzením, sušením nebo nasolováním (tj např. salám, slanina, šunka, atd.) se dovážet nesmí!
Ostatní položky
Zvláštnímu povolení podléhá dovoz zbraní (nože lze dovézt pouze s délkou čepele do 12 cm) a munice, všech typů telekomunikačních zařízení (kromě 1 mobilního telefonu na osobu), živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu (nesmějí přesáhnout spotřebu odpovídající 100 dnů).
Rybářské a lovecké náčiní použité mimo Island musí doprovázet osvědčení o dezinfekci. Dovoz zahraniční měny je neomezený, vývoz pouze do výše prostředků, které si návštěvník na Island přivezl. Detailní informace v angličtině naleznete na:
http://www.kefairport.is/English/Before-Departure/Customs-Regulations/
Jsou ve všech městech, větších obcích, v hotelech a významnějších výchozích turistických bodech. K dostání jsou tu mapky, prospekty a jiné propagační materiály.
V češtině naleznete informace na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Island/
Platné mince jsou na Islandu v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50, 100 ISK, bankovky 500, 1000, 2000 a 5000 ISK. Výměna je možná na letišti, v bankách, směnárnách a na některých poštách.
Funguje tu systém "Tax free", což znamená, že cizí státní příslušník má při nákupu nad 4000 ISK nárok na vrácení daně z přidané hodnoty (cca 25.5%) z nakoupeného zboží. Na tuto částku dostane šek, který je mu v případě nákupu na Islandu proplacen na st. hranici (v Keflavíku).
Díky Golfskému proudu si Island užívá chladného oceánského podnebí, v létě je chladněji, v zimě příjemně bez velkých mrazů. Počasí je proměnlivé a turisté musí být připraveni na neočekávané změny. Islanďané říkají, že neexistuje špatné počasí, ale jen nepřiměřené oblečení. Ve vyšších polohách a v hornatých oblastech ve vnitrozemí může ležet po celé léto sníh. Po silných deštích nebo při dlouhotrvajícím intenzivním slunečním svitu je třeba také počítat s rychlým vzestupem hladin ledovcových toků.
Oblečení z ovčí vlny = ručně pletené svetry, rukavice a čepice. Většinou jsou v nenápadných přírodních barvách s jednoduchým vzorem. Dalšími suvenýry mohou být ručně vytvořená keramika, sklo a stříbrné předměty. Oblíbené jsou různé potraviny a produkty z mořských ryb.
Cestující si do kabiny letadla nesmějí vzít:
Cestující si do kabiny letadla mohou vzít: